KTO SME
Som Jana, mama dvoch malých detí. Popri bežných radostiach a starostiach sa venujem výrobe rámov, šperkov a rôznych dekorácií najmä z motýľov, chrobákov a iného hmyzu.
Môj muž mal od svojho útleho detstva hlboký vzťah k prírode a bol fascinovaný tvormi, ktoré videl aj na miestach, kde iný človek len sotva pozrie. Už ako malý si nosil domov všetko živé, čo na lúke našiel a ukážkovo sa o to staral. V dospelosti našiel záľubu najmä v exotických motýľoch a chrobákoch, ktoré nie len zhromažďoval v zbierkach ale aj choval.
Hovorí sa, že chlap ženu ľahko zbalí na zbierku motýľov. U nás to naozaj platilo. Kým sme sa nespoznali, život hmyzu sa ma vôbec netýkal, pavúkov som sa veľmi bála. Keď som však po prvý krát zbadala obrovské, pestrofarebné motýle okamžite som sa do nich zaľúbila. Nechápala som, ako niečo také príroda dokáže vytvoriť a ešte viac ako je možné, že som doteraz o toľkej krásne nie len exotických ale aj našich druhov motýľov a hmyzu netušila. Veľmi rýchlo som však zistila, že nie som jediná.
Prvým plánom bolo venovať sa výrobe rámov s motýľmi chrobákmi a iným hmyzom. Vzhľadom na krehkosť motýlích krídel som však hľadala spôsob, akým je možné esteticky využiť prirodzene dožitých motýľov, ktorých krídla už nie sú v dobrom stave. Začala som teda vyrábať aj jednoduché šperky, ktoré svojimi nádhernými farebnými kombináciami a odleskami očaria mnohých.
V očakávaní nášho druhého dieťatka som sa rozhodla, že sa pokúsim túto nádheru viac dostať do povedomia ľudí. Nejde len o biznis. Je to našou spoločnou rodinnou záľubou, pri ktorej trávime veľa času a neustále sa učíme nové veci. Okrem toho venujem časť zo zisku na dobrú vec. Symbolicky sme sa spojili s organizáciou DebraSK, ktorá pomáha ľudom trpiacim chorobou motýlích krídel.
Prvou reakciou mnohých ľudí je, že týram či zabíjam zvieratá. To však nie je úplná pravda a je možné na to nazerať aj z iných uhlov. Na našej Zemi a prírode nám záleží a kvôli našim výrobkom nikoho nezabíjame. Spolupracujem s Národnou zoologickou záhradou v Bojniciach a Motýľov záhradou v obci Kostolná pri Dunaji. Primárne využívam krídla motýľov, uhynutých na týchto záhradách. Pracujem tiež s motýľmi uhynutými na motýlích farmách, kde sa chovajú motýle na vedecké aj zberateľské účely ale taktiež sú nápomocné v mnohých iných, dôležitých smeroch.
Iné exempláre som získavala aj od domorodcov z rozvojových krajín, ktorým to zabezpečuje finančný príjem a pomáha im to k lepšiemu životu. Zbierajú hmyz aj vo voľnej prírode, jedná sa však o prirodzene uhynuté jedince a o samcov v období po párení aby nebola ohrozená prirodzená rovnováha.